⦁ تکبال چیست ؟

تکبال رشته ای از خانواده فوتبال می باشد که با توپ فوتبال در سالن ورزشی ، زمین ساحلی، چمن مصنوعی و طبیعی انجام می شود.
تکبال شیکترین و تکنیکی ترین نوع خانواده فوتبال است. هیچ ارتباط بدنی بین بازیکنان وجود ندارد و طبق قوانین رسمی آن، لمس بدن بازیکنان با تجهیزات خطا است، در نتیجه خطر آسیب دیدگی در این رشته بسیار کم است.
تکبال پس از سالها محاسبات ریاضی و فیزیکی و آزمایشهای تجربی با رویکرد علمی توسعه یافته است. تمام عناصر تکبال به شکلی طراحی شده بودند که توپ همیشه برای بازیکنان در جریان باشد. این چرخش های توپ بازیکنان را مجبور می کند هر ۲-۳ ثانیه توپ را کنترل و لمس کنند. در نتیجه تعداد بسیار زیادی لمس توسط بازیکنان در مدت زمان بسیار کوتاهی انجام می شود.
تکبال رقیب فوتبال نیست. برعکس، این یک رشته پایه برای فوتبال است که می تواند مهارت های بازیکنان را ارتقا بخشد و به تسلط توپ بپردازد. فعالیت در این رشته این کمک را به بازیکن می کند تا با اعتماد به نفس بیشتری بازی کند و تصمیم گیری سریع تری را انجام دهد و در نهایت شما را به یک بازیکن مطمئن تر، تکنیکی تر و ماهر تبدیل کند.
مسابقات رسمی تکبال بصورت یک، دو یا سه نفره با بازی روی یک میز خمیده که مخصوص این رشته طراحی شده انجام میشود که بازیکنان با حداکثر ۳ضربه به توپ با هر بخشی از بدن خود به جز دست باید آن را به منطقه حریف هدایت کنند، به طوری که یا در زمین حریف اصابت کند و امتیاز کسب شود یا حریف رالی را ادامه دهد.
تکبال یک ورزش مبتنی بر فوتبال است که هدف آن افزایش مهارت های فنی، تمرکز و استقامت بازیکنان است. تکبال بازی شانس نیست، بلکه بازیکنی که بهتر است برنده می شود.

⦁ فدراسیون جهانی

تکبال توسط دو فوتبالیست قدیمی مجارستان به نام های Gábor Borsányi و Victor Huszár ابداع شد. همچنین یک تاجر مجارستانی به نام Gyorgy Gattyan به عنوان مسئول استراتژی کسب و کار یکی دیگر از بنیانگذاران فدراسیون بین المللی تکبال بود.
آنها معتقدند این یک غرور ملی در مجارستان است که ورزشی را به جهان معرفی کردیم که اعتقاد داریم جهان را تغییر خواهد داد.
فدراسیون بین المللی تکبال (FITEQ) در سال ۲۰۱۷ در لوزان سوئیس و با حضور ۳۱ کشور عضو از چهار قاره تشکیل شده است و در حال حاضر ۵۷ عضو دائمی و درحال ثبت از پنج قاره دارد. دفتر مرکزی تکبال در شهر بوداپست مجارستان واقع شده است.

تکبال چیست ؟

⦁ توسعه تکبال در جهان

تاکنون تمرکز اصلی فدراسیون بین المللی تکبال، معرفی و توسعه آن در اروپا بود. اروپا جایی است که تکبال بیشترین پیشرفت را داشته است. اما برنامه فدراسیون بین المللی از سال ۲۰۱۹، توسعه تکبال در قاره های آفریقا، آسیا و آمریکا می باشد. به ویژه برزیل که علاقه مندان به بازی فوتبال و فوتوالی مشتاقان فعالیت در این رشته جدید هستند.
در اواخر سال ۲۰۱۸ شورای المپیک آفریقا، رشته تکبال را رسمی اعلام کرد و در اولین رویداد المپیکی این قاره، یعنی المپیک ورزشهای ساحلی آفریقا، تکبال جزو رشته های حاضر در رقابتها معرفی شد.
همچنین در اوایل سال ۲۰۱۹ شورای المپیک آسیا نیز رسماً تکبال را به عنوان یک رشته رسمی به رسمیت شناخت. این یک قدم بزرگ برای تکبال است، زیرا این بدان معناست که اکنون می توان تکبال را در تمام کشورهای آسیایی بصورت رسمی ادامه داد. همچنین راه را برای حضور تکبال در بازی های بعدی آسیایی، دومین رویداد ورزشی بزرگ جهان باز می کند.
با رایزنی هایی که با کمیته بین المللی المپیک صورت گرفته است، قطعا هدف بعدی فدراسیون بین المللی تکبال، حضور این رشته در المپیک تابستانی و دوره بعدی المپیک ساحلی جهان خواهد بود.

⦁ سفیران تکبال در جهان

از بدو شروع بکار تکبال در جهان، فوتبالیست های مشهور جهان جذب این رشته مفرح شدند و در حال حاضر تعدادی از این چهره ها بعنوان سفیران تکبال در معرفی این رشته به جهانیان فعالیت می کنند و تعدادی از آنان نیز در هیات رئیسه فدراسیون بین المللی عضویت دارند. این چهره های معروف فوتبال عبارتند از: لوئیس فیگو، رونالدینهو، کریستین کارمبئو، نونو گومژ، کافو، پویول، روبرت پیرس، ویلیام گالاس و…

⦁ محبوبیت تکبال بین فوتبالیست ها

در ابتدا ترغیب مردم و ورزشکاران برای بازی تکبال بسیار دشوار بود، ما می دانستیم که باید به جایی برسیم که مردم ستاره های فوتبال مورد علاقه خود را در حال بازی تکبال ببینند. در حال حاضر ، بسیاری از بازیکنان مطرح فوتبال، باشگاه های فوتبال از جمله بارسلونا، رئال مادرید، آرسنال، چلسی و تیم های ملی در تمرینات خود به تکبال می پردازند که این واقعاً به ارتقاء محبوبیت تکبال به عنوان یک ورزش کمک کرده است، قطعا هنگامی مردم ورزشکاران محبوب خودرا در حال بازی تکبال می بینند به این رشته علاقه مند شده و به آن می پردازند.
تکبال تنها روش تمرینی در جهان است که به بازیکنان چنین سطح بالایی از باری با توپ را می دهد. به همین دلیل فوتبالیست ها علاقه بسیار زیادی به بازی در این رشته دارند. تعداد زیادی از بازیکنان مطرح فوتبال جهان در اوقات فراغت و تمرینات خود تکبال بازی می کنند تا مهارت های خود را در استفاده از توپ بهبود بخشند. همچنین تکبال در تمرینات فوتبال برای گرم و سرد کردن بسیار مفید است.
درحال حاضر ۹ باشگاه لیگ برتر انگلیس در زمین های تمرینی خود مجموعه تکبال دارند. تیم های چلسی، آرسنال، اورتون، منچستریونایتد، وولورهمپتون، واتفورد، بورنموث، برنلی و ساوتهمپتون همگی تکبال را در برنامه های تمرینی خود گنجانده اند.

تکبال چیست ؟

⦁ کشورهای عضو

کشورهای عضو در فدراسیون بین المللی تکبال عبارتند از:
اتریش، استرالیا، مالی، آلمان، آمریکا، اروگوئه، بنین، کانادا، فنلاند، برزیل، رومانی،کامرون، کلمبیا، آرژانتین، آفریقای جنوبی، اسلواکی،کاستاریکا، عربستان، پرتغال، ترکیه، کامرون، امارات، مصر، جمهوری چک، دانمارک، انگلیس، فرانسه، مجارستان، هندوستان، چین، سوئیس، صربستان، ژاپن، فیلیپین، روسیه، کرواسی، ایرلند، ایتالیا، رومانی، کره جنوبی، اسپانیا، تونس، ارمنستان، بلغارستان، اوکراین، مغولستان، نیجریه، شیلی و جمهوری اسلامی ایران و…